12. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlandı

Giresun Üniversitesi 12. Kuruluş Yıl Dönümü, yoğun katılımla düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Eklenme Tarihi : 17.03.2018Bu Haber 327 kez Okundu

Giresun Üniversitesi 12. Kuruluş Yıl Dönümü, yoğun katılımla düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

GRÜ Devlet Konservatuvarı Öğretim üyelerinden Prof. Dr. Vasıf Hasanoğlu ve Dr. Öğr. Üy. Halis Gürkan Kırankaya’nın hazırladığı müzik dinletisi salondan büyük beğeni toplarken, programın devamında üniversitemizde bu yıl göreve başlayan ve bir üst akademik unvanı almaya hak kazanan öğretim üyeleri için cübbe giyme töreni düzenlendi.

 

Profesör, Doçent ve Doktor Öğretim Üyesi kadrolarına yükselen ve bu yıl GRÜ’de göreve başlayan akademisyenler, başta Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun olmak üzere, Rektör Yardımcıları, dekanlar ve protokol üyelerinden belgelerini aldılar.

Programın öğleden sonraki bölümü, Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun ve Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları’nın yanı sıra Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral   Hakan Saraç, Belediye Başkanı Kerim Aksu, İl Emniyet Müdürü Fahri AKTAŞ, İl Jandarma Komutanı J.Alb.B. Murat Yakın, İl Gen Meclisi Başkanı Abdullah Mürşit Gürel, Rize Ünv. Rektör Yrd. Prof. Dr. Ali Bilgin, Sahil Güvenlik Komutan V. Muhammet Ali Taşkın, ilçe belediye başkanları, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, üniversitemiz akademik- idari personeli ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleşti.

Eğitim Fakültesi akademisyenlerinden Öğr. Gör. Şenol Sancak’ın sunumuyla gerçekleşen programın açılış konuşmasını GRÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Ahmet Arslantürk yaptı. “Üniversite deyince aklımıza iki yapı taşı gelmektedir: Hocalar ve öğrenciler” diyerek, akademisyenlerden ve öğrencilerden beklenenleri sıralayan  Arslantürk, konuşmasının devamında, 15 Temmuz darbe girişiminden Afrin’de düzenlenen “Zeytin Dalı” operasyonuna kadar geçen sürece kısaca değindi.

Daha sonra konuşan Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun sözlerine, Giresun Üniversitesi’nin bu günlere gelmesinde emeği geçen başta Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli olmak üzere, valilere, milletvekillerine, belediye başkanlarına, hayırsever iş adamları ve vatandaşlara teşekkür ederek başladı.  

Bilim filozofları, bilgiyi hem bir erdem hem de bir güç olarak tanımlamaktadırlar. Bilgi en önemli güçtür” diyen Rektörümüz sözlerini şu şekilde sürdürdü:   “Üniversiteler bu gücün üretim merkezleridir. Zira bilgi toplumunun önünü açan, özgür ve eleştirel düşüncenin, sorgulama ve araştırmanın, yenilikçi ve yaratıcı enerjinin ana kaynağı üniversitelerdir. Dünyanın yakın tarihi, bölgesel ve uluslararası güç olma yolunda olağanüstü gelişme gösteren ülkelerin bu başarılarında en büyük payın yükseköğretime yaptıkları iddialı yatırımlar olduğu açıkça görülebilir. Tarihin ülkemize ve milletimize yüklediği görev ve sorumluluğun ifasında çağın gerektirdiği bilgi, teknoloji, sanayi ve üretim gücünün önemini tartışamayız. Bu bağlamda Giresun Üniversitesi de kurulduğu günden itibaren ilimizin ve ülkemizin kültürel, ekonomik, bilimsel alanda gelişmesine ciddi katkılar yapmış bir bilim yuvasıdır.”

Üniversitemizle ilgili sayısal verilere değinen Rektör son yıllarda gerçekleştirdikleri projelere değinirken sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Üniversitelerin akademik teşvik komisyonlarınca onaylanan puanları ile YÖK tarafından yayınlanan öğretim üyesi verilerinin kullanıldığı sıralamaya göre Giresun Üniversitesi, Devlet Üniversiteleri Genel Sıralamasında 108 devlet üniversitesi arasında 32. sırada yer aldı. Eğitim Fakülteleri sıralamasında geçen sene 37. sırada yer alan Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi bu yıl 20. sırada; İİBF sıralamasında 2017 yılında 49. sırada iken 2018 yılında 39. sırada; Meslek Yüksek Okulları sıralamasında 2017 yılında 29. sırada iken bu yıl 20. sırada; Mühendislik Fakülteleri sıralamasında 2017 yılında 11. sırada yer alan Giresun Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bu yıl bir basamak yükselerek 81 devlet üniversitesi mühendislik fakültesi arasında 10. sırada yer almıştır. Bu yükseliş trendinin önümüzdeki yıllarda çok daha yukarılara tırmanacağına dair inancımız tamdır.

Üniversitelerin görevi sadece bilgiyi üretmek değil, onun bir bölümünü sanayinin, ekonominin ve iş dünyasının imkânlarına sunmaktır. Teoriden pratiğe aktarılan bilgi, yani üretime transfer edilen bilgi, buluş, gelişme, kalkınma ve dünya ile rekabet etmek demektir. Bu anlamda 2016 yılında şehir ve Üniversite arasındaki ilişkiyi canlı tutacak bir Platform kurduk. Bir tür fahri mütevelli heyetti olarak faaliyet gösteren GÜKİP ilk olarak turizm konusunda çalışmalar yapmayı kararlaştırmıştır. Yine bölgenin önemli sanayi alanlarından biri olan silah sanayiinde çalışacak ara eleman ihtiyacını gidermek amacıyla Hafif Silah Sistemleri Programını Teknik Bilimler MYO bünyesinde açtık. Ayrıca bölgemizde Ordu ile birlikte bir teknoloji geliştirme bölgesi (Teknokent) kurma noktasında çalışmaları başlattık. Bu amaçla Bulancak 2. OSB ‘de 10 dönümlük bir arazi Teknokent’e tahsis edildi. Bu süreçte Sayın Bakanımız, Sayın Valimiz ve 2. OSB Müdürü Mete Bahadır Yılmaz başta olmak üzere katkı sağlayan herkese teşekkür ederim…

Giresun Üniversitesinin kuruluşunun 12. sene-i devriyesini kutladığımız bu günde öğretim elemanlarımızdan gençlerimizi daha özgüven sahibi olarak yetiştirmelerini, öğrendiklerini kullanılır hale getirmelerine yardımcı olmalarını istiyorum. Türkiye’mizin dünya ile rekabetinde en önemli kaynağımız olan gençlerimizi dünya ile yarışacak seviyede ufuk sahibi olarak hazırlamalarını rica ediyorum. Devletimizin sağladığı imkânlar her gün daha da artmaktadır. Bu yatırımın bedeli olarak ülkemizi çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma hedefinde Giresun Üniversitesinin de olduğunu göstermeliyiz.”

Giresun Üniversitesinin 12. Kuruluş Yıl Dönümünü programına katılımlarından dolayı protokole ve salondaki misafirlere teşekkür ederek sözlerini sonlandıran Rektörümüzün ardından Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu söz aldı.

Giresun Üniversitesinin hızla geliştiğini ve bu gün 30 bin öğrenciye sahip büyük bir üniversite olduğunu belirten Aksu, Giresun’da okuyan her öğrencinin aynı zamanda bu şehri dışarda tanıtan bir gönül elçisi olduğunu söyledi. “Üniversitedeki hocalarınızın yolunu takip edin” diyerek öğrencilere farklı telkinlere karşı dikkatli olmaları gerektiğini söyleyen Aksu, programa katkı sağlayanlara teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

0

Mutlu

0

Mutsuz

0

Şaşkın

0

Ağlayan

0

Kızgın

0

Bayıldım
YORUMLAR
Yorum Yaz Sesini Duyur
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.

Aşağıdaki Bilgilendirmeyi Anladım ve kabul ediyorum:
IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Web Sayfamız sorumlu tutulamaz.
Yorum Kaydediliyor...
BENZER HABERLER
ÖNE ÇIKAN HABERLER

© 2012-2019 - Giresun Aksu

Tasarım ve Kodlama