21’inci Ödül Sahiplerini Bekliyor

Bilinçli tüketicileri, tüketici memnuniyetini ilke edinen...

Eklenme Tarihi : 17.01.2018Bu Haber 462 kez Okundu

Bilinçli tüketicileri, tüketici memnuniyetini ilke edinen firmaları, tüketicileri koruyan kuruluşları ve bilimsel çalışma sahiplerini bekliyor.


Tüketici bilincinin geliştirilmesi, tüketicilerin yasal haklarını kullanmaları konusunda özendirilmesi, tüketici talep ve tercihlerini dikkate alan firmaların teşvik edilmesi, tüketici hukuku veya tüketicinin korunması ile ilgili bilimsel çalışmaların özendirilmesi amaçlarıyla 2017 yılı faaliyetleri dikkate alınarak altı dalda "2017 Yılı 21. Tüketici Ödülleri" verilecektir.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğünden "2017 Yılı 21. Tüketici Ödülleri" ve başvuru şartlarına ilişkin yapılan açıklama şöyle:

 

21. Tüketici Ödül Dalları

A- Bilinçli Tüketici Ödülü


Ödül verilecek tüketicinin ;
1- Mağduriyetine neden olan bir konuda, yasal haklarını sonuna kadar kullanmada duyarlılık
göstermesi,
2- Bu yönüyle diğer tüketicilere örnek olması,
3- Başvurusu hakkında verilen kararın kesinleşmiş olması, dolayısıyla yargıya intikal etmiş
konularda yargı sürecinin tamamlanmış olması,
4- Başarısına esas teşkil eden Tüketici Hakem Heyeti, Tüketici Mahkemesi ve Yargıtay Kararı vb. belgelerin başvuru dilekçesi ekinde yer alması gerekmektedir.


B- Yazılı Basın Tüketici Ödülü


Ödül verilecek yazıların ;
1- İlgili yayın organında tüketici sayfası, bağımsız bir tüketici köşesi ya da belli bir bölümde
tüketicinin korunmasına ilişkin konularda bilgilendirici makale, röportaj veya haber şeklinde
yayınlanmış olması,
2- Tüketici sorunlarını ve bunların çözüm yollarını ele alması ve tüketicileri bilinçlendirici nitelikte olması,
3- Belirli aralıklarla yayınlanmış olması.


Bu dalda başvuru yapacak veya aday gösterilecek yazılı basın kuruluşlarının 2017 yılında çeşitli zamanlarda yayınlanmış olan yazılarının yer aldığı en az 3 adet gazete, dergi vb. yayın örneğinin, bütünlüğü bozulmadan tüm içerik ve ekleriyle birlikte asil nüshalar olarak başvuru dosyasına konulması, ayrıca ilgili yayın organının adı, gerçek veya tüzel kişiliği, İmtiyaz sahibi, iletişim bilgilerinin de bildirilmesi gerekmektedir


C-Radyo- Televizyon Programı Ödülü
Ödül verilecek programın;
1-Belli bir bölümünün tüketicinin korunması ile ilgili olması veya özel olarak tüketici sorunlarını konu edinmesi; tüketicileri eğitici ve bilgilendirici nitelikte olması,


2- 08:00-22:00 saatleri arasında yayınlanması.


Bu dalda başvuru yapacak veya aday gösterilecek programın 2017 yılında çeşitli zamanlarda yayınlanmış, birbirinden farklı en az 3 adet tv-radyo program örneklerinin kayıtlı olduğu flash
bellek, CD, DVD ya da diğer bilgisayar ortamında çalışabilen veri depolama aygıtlarının başvuru dosyasına eklenmesi ve programın adı, yayınlandığı tv-radyo kanalının gerçek veya tüzel kişilik ünvanı, iletişim bilgileri, yayın saati, yayın süresi, yayınlandığı günler, yerel, ulusal, bölgesel, kablolu, uydudan vb. gibi yayın erişim ağının bildirilmesi gerekmektedir.
 


D- Tüketici Memnuniyetini ilke Edinen Firma Ödülü

 

Ödül verilecek firmanın;

1- Tüketici memnuniyetini firma politikası olarak benimsemesi ve buna uygun faaliyetlerde

bulunması,

2- Mevzuatla tüketicilere tanınan haklardan daha ileri haklar tanıması,

3- Tüketicilere yönelik telefon ya da elektronik ortamda hizmet veren çağrı merkezi, tüketici

danışma masası veya danışma hattı kurmuş ve bunları fiilen işletir olması,

4- Tüketicileri ve kendi çalışanlarını bilgilendirici çalışmalar yürütmüş olması.

E- Bilimsel Çalışma Ödülü

Ödül verilecek kişinin, kişilerin veya kurum/kuruluşların aşağıdaki şartlardan en az birini taşıması;

1-Tüketicinin korunması alanında basılmış kitabının bulunması,

2-Tüketicinin korunması alanında kabul edilmiş yüksek lisans veya doktora tezinin bulunması,

3-Tüketicinin korunması alanında yayınlanmış bilimsel makale, tebliğ veya bildirisinin bulunması,

4-Tüketicinin korunması alanında bilimsel kongre, çalıştay ve benzeri isimler altında çalışma

yapması ve sonuçlarının yayınlanmış olması.

 

Bu dalda başvuru yapacak veya aday gösterilecek kişinin, kişilerin veya kurum/kuruluşların basılmış, yayımlanmış kitabının, kabul edilmiş doktora ya da yüksek lisans tezinin, bilimsel kongre, çalıştay sonuçlarının birer asıllarının ve yüksek lisans, doktora tezi vb. başvuruya esas teşkil eden çalışmalarının özetinin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.

 

F- Tüketici Özel Ödülü: Ödül verilecek gerçek veya tüzel kişilerin tüketicinin korunması, ilgili mevzuatın uygulanması ve geliştirilmesi konusunda yoğun çaba göstermesi ve bu alanlarda hizmette bulunması koşulları aranır. Başvuruya esas teşkil edecek ilgili bilgi ve belgelerin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.

 

Adaylar ya da aday gösterilenler “A, B, C, D, E ve F” dallarında belirlenen ödül kategorilerinden en fazla bir ödül dalında başvuruda bulunabileceklerdir.

 

Kişi veya kuruluşlar, yukarıda dalları ve değerlendirme ölçütleri belirtilen "Tüketici Ödüllerine” doğrudan aday olabilecekleri gibi, diğer kişi veya kuruluşlar tarafından da aday gösterilebilirler. Her iki durumda da adayların yukarıda belirtilen ölçütleri taşıdıkları belgelenmelidir. Konuyla ilgili olarak Bakanlığımız “www.gtb.g0v.tr”adresli web sitesinden, 0 312 449 44 11 - 0 312 449 44 73 numaralı telefonlardan bilgi alınabilir.

 

Başvuruların 26 Ocak 2018 Cuma günü Saat 17.30*a kadar, “Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Eskişehir Yolu 9. Km. No:151 Ek Bina (B Blok) 3. Kat Odaz337 Çankaya/ANKARA” adresine bizzat veya postayla yapılması gerekmektedir.

 

81 il merkez ve ilçe sınırları içerisinde Ticaret İl Müdürlükleri kanalıyla yapılacak başvuruların ise ilan edilen son başvuru tarihine kadar Bakanlığa ulaşacak şekilde posta yoluyla gönderilmesi veya doğrudan Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunulması zorunludur.

0

Mutlu

0

Mutsuz

0

Şaşkın

0

Ağlayan

0

Kızgın

0

Bayıldım
YORUMLAR
Yorum Yaz Sesini Duyur
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.

Aşağıdaki Bilgilendirmeyi Anladım ve kabul ediyorum:
IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Web Sayfamız sorumlu tutulamaz.
Yorum Kaydediliyor...
BENZER HABERLER
ÖNE ÇIKAN HABERLER

© 2012-2019 - Giresun Aksu

Tasarım ve Kodlama