31 Mart Mesajının Doğru Okunması!..

Ahmed ÇITLAKOĞLU
Kaybeden neden kaybetti, kaybetme sebepleri nelerdir…
Eklenme Tarihi : 03.04.2019Bu Yazı 553 kez Okundu

31 Mart mesajının doğru okunması!..
Seçim değerlendirmeleri yapılırken sorgulanan hususlar genel itibariyle:
- Bu seçimin galibi kim mağlubu kim…
- Kim ne kazandı kim ne kaybetti…
- Hangi parti ne kadar belediye kazandı hangi parti ne kadar kaybetti…
- Kaybeden neden kaybetti, kaybetme sebepleri nelerdir…
- Kazanan nasıl kazandı, kazanma gerekçeleri nelerdir…
- Milletin verdiği mesaj nedir…
- Milletin verdiği mesaj ne kadar doğru değerlendiriliyor v.s…

***
Her parti ve her liderin seçimi bir açıdan kendinin kazandığını, seçimin galibinin kendilerinin olduğunu söylemesi gayet tabiidir, bugüne kadar seçim kaybedenlerin “seçimi biz kaybettik, sorumlu bizleriz” dediği pek vaki değildir.

***
Kimin kazandığından, kimin ne kadar belediye başkanlığı kazandığından ziyade esas üzerinde durulması ve sorgulanması gereken husus:
1- İstanbul’da; bir tarafta Bakanlık, Başbakanlık ve Meclis Başkanlığı yapmış, herkesin tanıdığı, devletin ve iktidarın bütün imkânları emrine amade kılınmış, uzun yıllardır kendi partisinden belediye başkanlarının yaptığı fevkalade farklı hizmet avantajlarıyla ve gelecekte yapacağı farklı proje taahhütleriyle seçime giren bir aday; diğer yanda ismi pek duyulmayan, propaganda imkânları diğeriyle mukayese edilemeyecek derecede sınırlı, gelecekle alakalı güven verici pek projesi de olmayan, ne yapacağı meçhul bir aday yarışa katılıyor; nasıl oluyor da bu şartlar altında ikinci yarışmacı birinci kadar rey alabiliyor?..

2- Keza Ankara’da da; bir tarafta belediye başkanlığında oldukça tecrübeli, Bakanlık yapmış, devletin ve iktidarın bütün imkânları emrine amade kılınmış, uzun yıllardır kendi partisinden belediye başkanlarının yaptığı fevkalade farklı hizmet avantajlarıyla ve gelecekte yapacağı farklı proje taahhütleriyle seçime giren bir aday; diğer yanda pyropaganda imkânları diğeriyle mukayese edilemeyecek derecede sınırlı, gelecekle alakalı güven verici pek projesi de olmayan, ne yapacağı meçhul bir aday yarışa katılıyor; nasıl oluyor da bu şartlar altında ikinci yarışmacı birinciden daha fazla rey alıyor ve başkan olabiliyor?..

3- Daha önce İstanbul ve Ankara’da yalnız başına belediye başkanlıklarını kazanan AK Parti, nasıl oluyor da MHP desteğine rağmen bu iki önemli ilde seçim kaybedebiliyor?

- Nedir bunun esas sebebi?.. 
- İstanbul ve Ankara halkı yıllardır yapılan onca güzel hizmetleri takdir etmiyor da nankörlük mü ediyor?.. Böyle bir şey söylenebilir mi?

- İstanbul ve Ankara’da Millet İttifakı adayına verilen rey; halkın Millet İttifakı adayına teveccühü mü, yoksa Cumhur İttifakı adayının şahsından ziyade partisine ve parti yönetimine bir protesto mudur?

***
Önceki seçimlerde olduğu gibi bu seçimde de Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın seçim neticesine etkisi inkâr edilemez. 
Ancak ittifaka rağmen kaybedilen ya da geçmişe göre rey oranı azalan yerlerde halkın AK Parti’den uzaklaşmasına acaba seçim sürecinde meydanlarda ve TV’lerdeki konuşmalarda kullanılan (adayları ve parti liderlerini rencide edici, hafife alıcı, küçümseyici) üslubun bir etkisi olmuş mudur?

Seçim sürecinde kullanılan nezaket dışı ve suçlayıcı bir üslup, acaba karşı tarafı mazlum konumuna düşürmüş olup da “milletimizin mazlumdan yana hasleti” yüzünden halkı onların yanında yer almaya itmiş olabilir mi?

***
Netice ne olursa olsun, belediye başkanları kim olursa olsun; seçimin galibi millettir!..
Değil mi ki bizler, zaferden değil seferden mesulüz!..
Bizler, beşer planında yapılması gerekeni yaptıktan sonra neticeyi Allah’ın takdirine havale eder, hâsıl olan neticenin de hakkımızda en hayırlı netice olduğuna inanırız.
Bu itibarla şu andaki seçim sonuçları milletimiz için, ülkemiz için en hayırlı bir neticedir!

Allah’u âlem, böyle bir netice; bugüne kadar milletin ikazlarına itibar etmeyen, daha önceki milletin sarı kart mesabesindeki mesajlarını doğru okumayan, burnundan kıl aldırmayan, “ben ne dersem o olur” diyen, partinin değişmez ve bulunmaz Hint kumaşı mütekebbir yöneticilerinin ayaklarının yere basmasına ve şimdiye kadar temizlenmesi gerekenlerin bir an önce temizlenmesine inşallah vesile olur!

Seçim neticelerinin; bundan böyle milletçe iktidarıyla muhalefetiyle kucaklaşmaya, birbirlerine tahammüle ve daha nice hayırlara vesile olması dileğiyle…

Vesselam…

0

Mutlu

0

Mutsuz

0

Şaşkın

0

Ağlayan

0

Kızgın

0

Bayıldım
YORUMLAR
Yorum Yaz Sesini Duyur
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.

Aşağıdaki Bilgilendirmeyi Anladım ve kabul ediyorum:
IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Web Sayfamız sorumlu tutulamaz.
Yorum Kaydediliyor...
YAZARIN DİĞER YAZILARI

© 2012-2019 - Giresun Aksu

Tasarım ve Kodlama