GİRESUN İÇİN DÜŞÜNCELER

Hasan Yücel SARIKAYA
Aynı kurumun verileri incelendiğinde genç nüfusun Giresun’u çeşitli sebeplerden dolayı terk ettiği görülmektedir.
Eklenme Tarihi : 01.01.2015Bu Yazı 2863 kez Okundu

Türkiye’nin genel sorunu olan işsizlik TUİK verilerine göre, Giresun’da Türkiye ortalamasının altında seyrediyor(Türkiye geneli %9,7, Giresun %6,1, 2013). Bu durum ilk bakışta olumlu olarak değerlendirilebilir. Aynı kurumun verileri incelendiğinde genç nüfusun Giresun’u çeşitli sebeplerden dolayı terk ettiği görülmektedir. 10 yıl içinde ortanca yaş 42,8 dolayında olacaktır(Nüfus Projeksiyonları, 2013-2023).

Sonuçlar şu şekilde yorumlanabilir; Giresun’da iş bulamayan gençlerimiz doğdukları, büyüdükleri şehirlerini terk etmektedirler. Bu durum da Giresun’daki işsizlik oranını düşürmektedir.

Giresun’daki işsizlik durumu için çok şeyler söylenebilir. Önemli olan gençlerin işsiz olduğunu söylemek değil, iş alanları oluşturacak eylemlerde bulunmaktır.

Çalıştığım kurumun önünde yer alan, eski SEKA kâğıt fabrikasının yıkılışına şahit olan Giresunlu olarak, bu alanın, Giresunlu gençler içinnasıl değerlendirilebileceğini düşünmemem imkânsız.

Yaklaşık 800 dönüm alan için, Giresun kamuoyunda çok çeşitli görüşler var. Hastahane yapanlar, Üniversiteyi taşıyanlar, TOKİ ye verenler, park yapanlar, turizme açanlar vs.Bu fikirler ve görüşler Giresun için. Tüm görüşlere de katılıyorum. Boş kalacağına bir şeyler yapmak gerek. Ancak yapılan, iş olsun diye yapılmamalıdır.

Eğitim-öğretim alanında çalışmamdan dolayı, yapılacak her faaliyetin gençler üzerine bina edilmesi gerektiğini düşünmekteyim. Fikirlerimi beyan ederken hamasi düşüncelerden değil, devletin resmi kaynaklarında bulunan verileri kullanmayı tercih ederim. Çünkü duygusal açıklamalar, gerçeklerle örtüşmez.

Verilere göre Giresun’da orta öğretimdeki gençlerin %64’ü mesleki öğretime yönlendirilmişlerdir(Stratejik Hedef-2.1-2013). Türkiye ortalaması ise %43, 6 dır. Bu değerlere göre orta öğretime giden 100 gencimizden 64 tanesi meslek liselerine yönlendirildi.

Meslek liselerinden mezun olacak bu gençlere, çalışacakları alanlarda ne kadar artış gerçekleştirildi? Gençleri meslek lisesine yönlendirmeyi başarı olarak ilan edenlerin, gençlerin mezun olduktan sonra nerede çalışacaklarına dair fikirleri var mı? Meslek lisesi mezunu gençlerin Giresun’u terk etmemeleri ile ilgili projeleri var mı?

Giresun’da orta veya büyük diyebileceğimiz sanayi kuruluşlarında yapılan çağa uydurma politikaları sonucunda gelinen durum malum. Giresunlu iş adamlarının gayretleri ile kurulan kuruluşlar hariç, meslek lisesi mezunlarının çalışabilecekleri kurum bilen varsa açıklaması iyi olur. Bu kuruluşların 50-60 kadarı Batlama küçük sanayi, yaklaşık 500 tanesi ise büyük sanayi sitesi olarak bilinenalandadır. Bir kısım iş yeri de şehrin muhtelif yerlerine dağılmıştır. Bu iki ticari alan Giresun’un kalbi durumundadır.

Kalp kriz geçirmek üzere, çünkü yönetmeliklerde yapılan değişiklikler ile küçük sanayi kooperatifleri arıtma tesisleri kurmak zorunda. Aksi taktirde kapatılma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaklar. Ya da uygun yerlere taşınacaklar.

Giresun büyük sanayi,yaklaşık 500 işyeri ve 2500 çalışanıyla 130 dönümlük bir alan üzerinde kuruludur.Yerleşim yerlerinin ortasında kalmış, ömrünü tamamlamış altyapıya sahip,genişlemesi de mümkün görülmemektedir. Yönetmeliklerde istenen yapıya da kavuşturulması ekonomik değildir.

Giresun için yaşayan, işveren ve işçilerimize eski SEKA arazisien uygun alan olarak düşünülebilir. Yaklaşık 6 kat büyüklüğünde olan bu alan, büyüyen Giresun için yeni bir kalp olabilir. Ayrıca toptancı hali de bu alana taşınmalıdır. 500 işyeri, 3000 iş yerine, 2500 çalışan, 20 000 çalışana çıkabilir. Meslek liselerine yönlendirdiğimiz Giresunlu gençleri kaybetmemiş olur, bu çalışmamızla övünebiliriz.

Organize sanayi ile yeni sanayi sitesi arasına yapılacak bir tünel ile organize sanayi bölgesi yeni sanayi sitesi arasındaki bağlantı sağlanarak, organize sanayinin cazibesi artırılırsa, oluşan sinerjiGiresun için büyük kazanç olur.

Sanayi sitesi çevresindeki yaşayan hemşerilerim, sanayi esnaf kardeşleri ile birlikte, el ele vererek, daha yaşanabilir şehre katkıda yapmanın gururunu yaşayacaklardır.

Büyük sanayinin olduğu alan, spor tesisleri, gezi alanları, kültür ve gençlik merkezi gibi sosyal donatılarla yeniden yapılandırılmalıdır. Yanından akan dere üzerinde de çok çeşitli uygulamalar yapılabilir.

Bu konuda sanayi sitesi esnafları ve bölge halkı kamuoyu oluşturmalıdır. Aksi taktirde3 şıklı bir çözümle karşılaşabilirler.

1.    En yakın ilçede uygun bir alana taşınmak,

2.    En yakın ilde uygun bir alana taşınmak,

3.    İşyerlerini tasfiye etmek,

4.    ……………………………….(alternatif fikrinizi belirtiniz)

 

Giresunlu hemşerilerim, “bize her yer Giresun değil”. Bunun bilincinde olmak gerektiğini düşünüyorum.

0

Mutlu

0

Mutsuz

0

Şaşkın

0

Ağlayan

0

Kızgın

0

Bayıldım
YORUMLAR
Yorum Yaz Sesini Duyur
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.

Aşağıdaki Bilgilendirmeyi Anladım ve kabul ediyorum:
IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Web Sayfamız sorumlu tutulamaz.
Yorum Kaydediliyor...
 • uğur kap
  07.01.2015
  (0)
  (5)
  Sevgili hocam,kıymetli kardesim,eski dostum,doktorum;dur Allahaskına.Bu kadar fikre,beyin sporuna,memleket sevgisine hazır değil bu memleket.Önce mantık eğitiminden geçirmek lazım yönetenleri.Sonra oturup konusalım :) selamlar-çokkk sevgiler
 • Alaettin Ozturk
  05.01.2015
  (0)
  (10)
  İnşallah projelerini gerçekleştirme firsatini yakalarsin.Başarılardiliyorum.
 • Emin AYAR
  02.01.2015
  (3)
  (9)
  Senin başka işin yok mu? Sen de herkes gibi kendini düşünsene. Sana ne gençlerin geleceğinden. Büyüklerimiz Giresunu senden benden fszla düşünüyorlar(!!!) Çok büyük düşünme. Biz fazla büyük düşüneni sevmeyiz. Saygılarımla.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

© 2012-2018 - Giresun Aksu

Tasarım ve Kodlama